Vývoj obuvi I.

Obuv je asi tak stará jako samotné lidstvo. Vznik obuvi lze vysvětlit potřebou pravěkých lidí chránit si chodidla před nepříznivými povětrnostními vlivy, úrazy a nečistotou. Jako materiál k výrobě obuvi používali především kusy kůže z ulovených zvířat - tak vznikla první primitivní obuv.

Surová neošetřená kůže však měla mnoho nedostatků. Postupně pravěký člověk zjistil, že působením kouře a tepla rozpuštěného tuku kůže mění své vlastnosti. To byly počátky zpracování surových kůží na usně. V úplných počátcích lidstva neexistovalo řemeslo, a každý si vyráběl obuv pro své potřeby. Při zpracování používali kameny nebo kosti z ptáků. Na šití střeva či šlachy z ulovených zvířat. Obuv byla velmi jednoduchá, vyrobena z jednoho kusu kůže. Tvar a složení obuvi podstatně ovlivňovaly klimatické podmínky. V teplých krajích si lidé vyráběli většinou sandále, které chránily chodidla před rozpálenou půdou. Naopak v chladných zemích byla obuv uzavřená, aby chránila chodidla před vlhkem a mrazem.

 

Specifika obuvi starověkých národů

V Číně byla výroba obuvi známa už asi 2 500 let před n.l.. Zhotovovala se z pestrého sukna, sametu a hedvábí. Egyptská obuv se vyznačovala symetrií. Takže bylo jedno, zda si danou botu obujete na levou nebo pravou nohu. Dámská obuv byla bohatě a vkusně zdobená. Starověcí Řekové už vyráběli obuv asymetrickou. To znamená, že vyráběli obuv, která kopírovala tvar pravé a levé nohy. Zvláštností řecké obuvi byly otevřené špičky - ať už šlo o sandále nebo vysokou obuv. Podrážka byla z tužšího materiálu a svršek z měkké kůže. V starověkém Římě se výroba obuvi začala rozvíjet po obsazení Řecka, protože se snažili naučit vše, v čem Řekové vynikali. Na podrážky začali používat například korkové pláty, zachovali zvláštní tvar pro pravou a levou nohu. Obuv ještě neměla žádné podpatky - byla plochá, a na výrobu používali kopyto. Vzhledem k tomu, že byla římská společnost rozdělena do společenských tříd, měla každá třída předepsaný oděv i obuv, kterou směla nosit. Proto bohaté vrstvy nosily obuv zdobenou perlami a diamanty, chudší vrstvy jednoduchou obuv.

 

Barefoot obuv je návratem k přirozené chůzi - anatomicky tvarovaná, bez podpatků

a s dostatečným prostorem pro prsty.

Zkuste boty Antal barefoot - pro zážitek z chůze na nové úrovni!