Jak začít s barefoot obuví

V současném světě, kde pohodlí a moderní design dominují ve světě obuvi, je stále více lidí, kteří hledají alternativy a nové způsoby, jak se starat o své nohy a zlepšit své zdraví. Jedním z těchto způsobů je přechod z konvenční obuvi na barefoot obuv. Tento fenomén, který získává na popularitě, nabízí lidem možnost vrátit se k přirozenému způsobu chůze a získat výhody, které s tím souvisejí.

Barefoot obuv je obuv s anatomickým tvarem a tenkou flexibilní podrážkou. Snaží se pomoci našim nohám napodobit přirozený pohyb našeho těla při chůzi, i když máme na nohách obuv, a zapojit nervová zakončení chodidel.

 

 

Přechod na barefoot obuv může být zvláště výzvou pro ty, kteří jsou zvyklí na tradiční tenisky s výraznou podrážkou a vysokým podpatkem. Je důležité si uvědomit, že tento přechod by měl být postupný a brát v úvahu povrchy a časové úseky, které člověk stráví aktivně na nohách. Začátečníci by měli pomalu zvyšovat čas, který tráví v barefoot obuvi, a hlavně naslouchat svému tělu. Na začátku je potřeba naučit se "správně chodit". Zní to paradoxně, ale právě kvůli běžné obuvi s tlustou a pevnou podrážkou jsme byli zvyklí výrazně šlapat na patu, což v barefoot obuvi není možné - je třeba vnímat své kroky a způsob šlapání tak, jako když chodíte naboso.

Vědci a odborníci tvrdí, že přechod na barefoot obuv může mít mnoho výhod. Například tato forma obuvi podporuje správné postavení chodidel, umožňuje nám lépe vnímat povrch pod námi a posiluje svaly nohou. Při nošení barefoot obuvi dostává mozek z chodidel více smyslových podnětů. V každém chodidle se nachází velké množství nervových zakončení, kterým běžná tvrdá a pevná obuv brání v správném fungování. Nošení barefoot obuvi může pozitivně ovlivnit problémy s bolestmi kolen, bederními klouby nebo zad.

Pokud máte nějaký zdravotní problém s nohama, který by mohl přechod na barefoot obuv ovlivnit, je vhodné se o tomto záměru nejprve poradit s odborníkem, který je obeznámen s výhodami barefoot obuvi, aby zhodnotil, zda je tato obuv vhodná pro váš typ problému.

Barefoot obuv Antal nabízí (nejen) pro začátečníky různé typy vložek do bot, které mohou přechod na barefoot obuv usnadnit. V případě specifických zdravotních potřeb je možné do bot vložit i ortopedickou vložku.